REGET, V. 19, N. 2, MAY-AUG., 2015

Table of Contents

ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

Alexandre Camponogara, Ezequiel Gallio, Willian Fernando de Borba, Jordana Georgin
246-257
Jéferson Réus da Silva Schulz, Bruna Tadielo Zajonz, Laura Possani, Andrea Cristina Dörr, Tônia Magali Moraes Brum
258-265
Leandro Duarte dos Santos, Sérgio Fernando Mayerle, Jhulielli Rocha, Carlos Manuel Taboada Rodriguez
266-280
Elaynne Mirele Sabino de França, Ana Maria Severo Chaves, Samuel Othon de Souza Costa
281-291
Celso Henrique Leite Silva Junior, Ana Talita Galvão Freire, Jonas Jansen Mendes
292-303
Bruna Tadielo Zajonz, Jéferson Réus da Silva Schulz, Laura Possani, Tônia Magali Moraes Brum, Andrea Cristina Dörr
304-313
Jaqueline da Silva Santos, Karen Munique Bortolon, Daiane Maria de Genaro Chiroli, Olívia Toshie Oiko
314-331
Onésima Aguiar Campos Barreto, João Marcelo dos Santos Silva, Rodrigo Soares Lelis Gori, Miguel Afonso Sellitto
332-343
Bruno Zucuni Prina, Romario Trentin
344-352
Patrícia Micheli Tabile, Elaine Muller, Thais Wilke Bernhard, Janine Koepp, Lia Gonçalves Possuelo
353-358
Marcos Vinicius Godecke, Vandressa Siqueira Walerko
359-373
Sarah Monteiro Nunes, Vivianni Marques Leite dos Santos, José Edilson dos Santos Júnior
382-391
Rafael Alves Esteves, Jorge Roberto da Silva Lima Rocha
392-401
Débora Aparecida Silva Santos, Fernanda Pereira da Silva, Michele Salles da Silva
402-412
Renato Pianowski de Moares, Irene Domenes Zapparoli
413-429
Wagner Pietrobelli Bueno, Leoni Pentiado Godoy, Roger da Silva Wegner, Taís Pentiado Godoy
430-441
Alexandre Nascimento de Almeida, Luiz Honorato da Silva Junior, Andre Nunes, Humberto Angelo
442-450
Alexandre Nascimento de Almeida, Elivaldo Ribeiro de Santana, Andréa Oliveira Gonçalves, Humberto Angelo
451-460
Guilherme Coelho, Jôisse Antônio Lorandi
461-476
Talita Ferreira de Souza, Osvaldo Luiz Gonçalves Quelhas, Carlos Francisco Simões Gomes
477-492
Marcelo de Maio Nascimento, Markus Voltaire de Oliveira Virgínio, Luzivaldo Reis Lopes
493-501
Mariane Gemelli, Bárbara Zanini, Geysler Rogis Flor Bertolini
502-511
Claudionor de Oliveira Silva, Berneval Demezio da Silva, Izaelma Candido da Silva
512-533
Glaucia Machado Mesquita, Marco Aurélio Pessoa de Souza, Aline Cândida da Silva, Alexandre Rabelo
534-542
Mateus Dall´Agnol, Gildemberg da Cunha Silva, Renato de Oliveira Bastos, Jaime do Espirito Santo Vieira Junior, Miguel Afonso Sellitto
543-558
Rodolfo Alexandre da Silva Gomes de Deus, Renilson Pinto da Silva Ramos, Samuel Othon de Souza Costa, Daniel Dantas Moreira Gomes
559-567
Julio Henrique Simoni, Jose Luciano Sobreira de Alencar, Mariana Natale Fiorelli, Generoso De Angelis Neto
568-574
José Luciano Sobreira de Alencar, Júlio Henrique Simoni, Mariana Natale Fiorelli, Generoso De Angelis Neto
575-586
Julio Henrique Simoni, Mariana Natale Fiorelli, José Luciano Sobreira de Alencar, Generoso De Angelis Neto
587-594
Erwin Francisco Rick, Thiago Kader Rajeh Ibdaiwi, Damiana Machado de Almeida, Jonathan Saidelles Corrêa, Luis Felipe Dias Lopes
595-608
Thaise Goulart Lederhos, Ana Júlia Senna Sarmento Barata, Ricardo Ribeiro Alves
609-623
Gean Carlos Tomazzoni, Rita de Cássia Trindade dos Santos, Andressa Schaurich dos Santos, Vânia Medianeira Flores Costa
624-635
Everton Diego Moraes Dantas, Allan Sarmento Vieira
636-648
Beatriz Simões Valente, Eduardo Gonçalves Xavier
649-657
Diego Damásio, Marcos Leandro Hoffmann, Fabrício Eidelwein, Miguel Afonso Sellitto
658-670
Bruna Tadielo Zajonz, Jéferson Réus da Silva Schulz, Marta Fenner, Andrea Cristina Dörr
671-681
David Rodrigo Petry, Citania Aparecida Pilatti, Simone Sehnem, Ieda Margarete Oro
682-702
Mônica Mota Tassigny, Isadora Margarete Guimarães da Silva, Marcus Vinicius de Oliveira Brasil, Fabiana Pinto de Almeida Bizarria, Antonio Jackson Alcantara Frota
703-716
Janete Webler Cancelier, Jéssica Wendy Beltran Chasqui, João Silvano Zanon, Leandro Jesus Maciel de Menezes
717-734
Juliana Mendes Campolina, Carolina São Leandro Sigrist, Virgínia Aparecida da Silva Moris
735-750
Alcides Junio Lemes Marques, Sarah Barbacena Silva, Karla Alcione da Silva Cruvinel, Evaldo de Melo Ferreira
751-759
Eliane Pinheiro de Sousa, Reisoli Bender Filho, Daniel Arruda Coronel, Airton Lopes Amorim
760-774
Adriana Sousa Lima, Daniel Teotonio Nascimento, José Henrique Oliveira, Leonor Venson Souza, Geysler Rogis Flor Bertolini
775-793
Willian Pies, Claudir Olípio Gräf
794-804
Márcio Joel Deimling, Divanildo Triches
805-829
Lucas Almeida dos Santos, Luciana Fighera Marzall, Leoni Pentiado Godoy
830-847
Núbia Adriane da Silva, Octaviano Sidnei Furtado, Willian de Souza Dias, Miguel Afonso Sellitto
848-861
Fernanda Maria Müller, Renata Rojas Guerra, Adriano Mendonça Souza
862-878
Danielle Paná Vergini, Fellipe André Jacomossi, Salete Turra, Nelson Hein
879-898
Leonardo Ensslin, Sandra Rolim Ensslin, Sheila Karoline Kusterko, Leonardo Corrêa Chaves
899-912
Samuel Othon de Souza Costa, Renilson Pinto da Silva Ramos, Rodolfo Alexandre da Silva Gomes de Deus, Suzana de Araújo Silva, Daniel Dantas Moreira Gomes
913-922
Carlos Eduardo Santos de Lima, Daniel Dantas Moreira Gomes, Rafael Dantas de Morais, Samuel Othon de Souza Costa, Ezequiel de Melo Santos
923-935
Wilson dos Santos Bernardo, Carlos Eduardo Santos de Lima, Ezequiel de Melo Santos, Diego Vieira da Silva, Daniel Dantas Moreira Gomes
936-946
Iliane Colpo, Andreas Dittmar Weise
947-963
William Raimundo Costa, William Raimundo Costa, Juarez Antônio Gomes Júnior, Marco Túlio Freitas, Raul Sbroia Neto
964-971
Lucas de Lima Fernandes Padoan, Leonardo de Souza Vasconcelos
972-982
Géssika Maria Gama Cambrainha, Marcele Elisa Fontana
983-994
Aparecida Demoner Ramos, Robson Sarmento
995-1009

ENVIRONMENTAL EDUCATION

Daniela Marques Nunes, Vinicius Marangoni
1010-1017
Anderson Martelli, Arnaldo Rodrigues Santos Jr.
1018-1031
Robson da Silva Teixeira, Rodrigo Otavio Lopes de Souza
1032-1037
Rodrigo Medici Candido, Maurici Dias Gomes, Ricardo Augusto Domingos
1038-1054
Lilian Alves Schmitt
1055-1059
Evadio Pereira Filho, Clebiana S. F. Azevedo
1060-1077
Natacha Silva, Marina Farcic Mineo
1078-1082
Wagner Cezário Balista, Gisele de Lorena Diniz Chaves, Ramiles Sales, Ludimila de Oliveira Lobo
1083-1096
Nyrreyne Dias Pereira de Melo, Edilson Bezerra dos Santos Filho, Arysa Dias Pereira de Melo, Maria Elizete Machado Generino
1097-1104
Andreza Angelica Frota Gama, Andrea Hentz Mello
1105-1109
Zilda Maria de Oliveira Lana
1110-1123
Leila Cristina Aoyama Barbosa, Carlos Alberto Marques
1124-1132
Aline Cândida da Silva, Glaucia Machado Mesquita, Marco Aurélio Pessoa de Souza
1133-1140
Ozanan Almeida Dias, Neidson Dias Mota
1153-1161
Joice Feil Fagundes, Giseli Luisa Bandeira, André Boccasius Siqueira, Franciele Antonia Neis, Tais Lazzari Konflanz
1162-1173
Robson da Silva Teixeira, Rodrigo Otavio Lopes de Souza, Carlos Alexandre Bastos de Vasconcellos
1174-1182
Nayra Grazielle Silva, Liziany Müller Medeiros, Aline Andressa Bervig, Patrício Orozco- Contreras, Luiz Henrique Carvalho Rosa, Daiane Teresa Bedin
1183-1194
Anderson Martelli
1195-1203

ENVIRONMENTAL THECNOLOGY

Joara Fernanda Testa
1209-1221
Lidiane A. F. da Paz, Kaique F. Arrais, Sandra dos S. M. Correia, Diogo P. Lima, Alessandra J. Denes, Fernando A. da Silva Fernandes
1222-1229
Fausto Alfredo Canales, Alexandre Beluco, Carlos André Bulhões Mendes
1230-1249
Carlos Alberto Löbler, Anderson Augusto Volpato Sccoti, Mauro Kumpfer Werlang
1250-1257
Bruno Zucuni Prina, Romario Trentin
1258-1270
Wislayne Aires Moreira, Rogério Pereira de Souza, Márcia Regina Silva, Miguel Afonso Sellitto
1271-1283
Rubens Perez Calegari, Panthy Michelle Boffe, Cynthia de Azevedo Piloto, Dinéia Tessaro
1284-1291
Jéssica Mariela Bauer, Marianne Cásseres de Souza, Gislaine Gabriele Saueressig, Juliane Lucchese, Miguel Afonso Sellitto
1292-1302
Andressa Ribas Barreto, Isis Serrano Silva, Elisangela Franciscon, Lucia Regina Durrant, Cristiano Ragagnin de Menezes
1303-1307
Alceu Pedrotti, Rogério Moreira Chagas, Victor Callegari Ramos, Ana Paula do Nascimento Prata, Ariovaldo Antônio Tadeu Lucas, Pricila Barbosa dos Santos
1308-1324
Jalusa Konzen Albiero, Elisa Barbosa Coutinho, Marcio Schwaab, Fernanda de Castilhos
1325-1333
Robson Arruda dos Santos, Pedro Gomes de Lucena, Rafaela da Silva Carvalho
1334-1343
Ivan Felipe Santos, Regina Mambeli Barros, Geraldo Lúcio Tiago Filho
1344-1356
Jordana Georgin, Gislayne Alves Oliveira, Ana Lúcia Denardin da Rosa
1357-1364
Andressa Ribas Barreto, Cristiano Ragagnin de Menezes
1365-1391
Marcos de Oliveira Valin Junior, Karyn Antunes Ribeiro, Flávia Maria de Moura Santos, Marta Cristina de Jesus Albulquerque Nogueira, Carlo Ralph de Musis
1392-1399
Jordana Georgin, Jean Brun Eloy, Gislayne Alves Oliveira, Ana Lúcia Denardin da Rosa, Laudison Lazzari
1400-1412
Josimara dos Santos Cardoso, Jorge André Ribas Moraes, André Luiz Emmel Silva
1413-1422
Carolina São Leandro Sigrist, Luis Felipe Brito Fonseca, Juliana Mendes Veiga, Jane Maria Faulstich Paiva, Virgínia Aparecida Silva Moris
1423-1438
Aline Christian Pimentel Almeida Santos, José Almir Rodrigues Pereira
1439-1451
Mariana Natale Fiorelli, José Luciano Sobreira de Alencar, Júlio Henrique Simoni, Generoso de Angelis Neto, Cristhiane Michiko Passos Okawa
1452-1461
Laudison Lazzari, Jordana Georgin, Willian Fernando de Borba
1462-1471
Grégory Adad Kravchenko, Antônio Pasqualetto, Evaldo de Melo Ferreira
1472-1481
Toni Jefferson Lopes, Samira Gabrielle Oliveira Patias, Juliana Sávio, Murilo Cesar Costelli, Adriano Cancelier, Adriano da Silva
1482-1492
Laudison Lazzari, Gislayne Alves Oliveira, Ana Lúcia da Rosa Denardin, Jordana Georgin, Thaíse Tonetto
1493-1498
Grégory Adad Kravchenko, Evaldo de Melo Ferreira, Antonio Pasqualetto
1499-1507
Aline Fátima Iensen de Cristo, Marciéli Freitas de Paula, Marivane Vestena Rossato, Flávia Zancan, Nilmar Sandro Kesseler, Yvelise Piccinin
1508-1525
Bruna Nascimento de Vasconcellos Schiavo, Lueni Gonçalves Terra, Manoela Mendes Duarte, Thales Nascimento Gatiboni
1526-1534
Rodolfo Alexandre da Silva Gomes de Deus, Renilson Pinto da Silva Ramos, Samuel Othon de Souza Costa, Daniel Dantas Moreira Gomes
1535-1544
Aline Pereira de Arruda Rech, Liziany Müller Medeiros, Luis Henrique Carvalho Rosa, Andréia Lucimar Silva de Lima, Daiane Teresa Bedin, Ezequiel Rodrigues Ribeiro
1545-1554
Claudia Regina Baur Arfux, Celia de Fátima Menegati, Renata Moreira da Silva, Josimara Nolasco Rondon, Valdinez Gabriel, Francilina Araujo Costa, Cristiano Marcelo Espinola Carvalho, Pricila Fatima de Souza, Cristiane Bezerra da Silva
1555-1560
Toni Jefferson Lopes, Mariana Ferreira Ávila, Luciana Costa Lima
1561-1573
Licielo Romero Vieira, Emerson Silveira Corrêa, Beatriz Stoll Moraes, Marivane Vestena Rossato, Silvane Vestena
1574-1588

UNDERGRAD WORKS

Juliano Angeli Reis, Miguel Afonso Sellitto
1589-1599