2013

EDIÇÃO ESPECIAL/NOVEMBRO - VIII BRAZILIAN MICROMETEOROLOGY WORKSHOP

Table of Contents

Meteorology

Diogo Ramos, Adaiana Silva, Paulo Iriart, Gilberto Fisch
1-3
Gabriel Münchow, Rita de Cássia Alves, Luciano Pezzi
4-7
Ericka Voss Chagas Mariano, Damaris Kirsch Pinheiro, Neusa Maria Paes Leme, Plínio Carlos Alvalá
8-12
Gervásio Annes Degrazia, Lilian Moor, Silvana Maldaner, Umberto Rizza, Silvia Beatriz Alves Rolim
13-16
Adrián Wittwer, Guilherme Welter, Acir Mércio Loredo-Souza
17-21
Pollyanna Kelly de Oliveira Silva, Samira de Azevedo Santos, Maria Regina da Silva Aragão, Magaly de Fatima Correia, Wenderson Silva dos Santos
22-26
Adriano Battisti, Gervásio Annes Degrazia, Otávio Costa Acevedo, Daniel Santos, Erikson de Oliveira, Pablo Oliveira, Viviane Guerra, Felipe Denardin Costa
27–29
Alcimoni Nelci Comin, Otavio Costa Acevedo, Ronald Buss de Souza
30-33
Alírio Tenório Furtado Neto, Miércio Jorge Alves Ferreira Júnior, Thaís Dill, Fabiola Valente, Raimundo Cosme, José Mauro Moura, Hudson Silva, Rodrigo da Silva, Michael Keller, Patrick Crill, Raphael Tapajós
34-37
Alexandre Lopo, Maria Helena Spyrides, Paulo Sérgio Lucio, Javier Sigró, Washington Correia Filho
38-41
Ana Carla dos Santos Gomes, Allan Rodrigues Silva, Maytê Duarte Leal Coutinho, Micejane da Silva Costa, Thalyta Soares dos Santos
42-45
Allan Rodrigues Silva, Ana Carla dos Santos Gomes, Micejane da Silva Costa, Maytê Duarte Leal Coutinho, Thalyta Soares dos Santos, Diogo Ramos, Roberto Lyra
46-48
Danielle Kely Saraiva de Lima, Ruth Leão, Antônio Carlos dos Santos, Francisca Dayane Carneiro Melo, Camylla Maria Narciso de Melo Chaves
49-51
Amanda Rehbein, Otávio Costa Acevedo, Pablo Oliveira, Hans Rogério Zimmerman, Guilherme Silva
52-54
Ana Carolina Cardoso Pereira, Marcos Miranda
55-57
Tania Maria Sausen, Silvia Midori Saito, Anderson Spohr Nedel
58-61
Andréia Bender, Edmilson Dias de Freitas
62-64
Andreise Moreira, Tatiana Mora Kuplich, Daniela Wancura Barbieri, Ana Carolina Rodrigues Silveira
65-68
Arcilan Assireu, João Antônio Lorenzzetti, Cláudio Pellegrini
69-72
Andréa Timm, Virnei Moreira, Juliana Bittencourt, Débora Regina Roberti, Osvaldo de Moraes, Gervásio Annes Degrazia
73-75
Arcilan Assireu, Cláudio Pellegrini, Felipe Pimenta
76-78
Bianca Buss Maske, Luis Fernando Sapucci, Luis Gustavo Gonçalves de Gonçalves
79-81
Bianca Luhm Crivellaro, Nelson Luís Dias
82-86
Camila Carpenedo, Tércio Ambrizzi, Luis Aímola
87-89
Camilla Kassar Borges, Carlos Antonio Costa dos Santos Santos, Raimundo Mainar de Medeiros
90-92
Edson Marciotto, Paulo Iriard, Adaiana Silva, Gilberto Fisch
93-95
Carolyne Machado, Veronika Brand, Maurício Capucim, Leila Martins, Jorge Martins
96-100
Cecília Perobelli Ferreira, Otávio Costa Acevedo, Gervásio Annes Degrazia, Silvana Maldaner, Franciano Scremin Puhales
101-104
Claudio Alberto Teichrieb, Daniel Michelon dos Santos, Pablo Eli Soares de Oliveira, Júlio César Lopes Sena, Hans Rogério Zimermann, Débora Regina Roberti, Osvaldo Luiz Leal de Moraes
105-108
Eduardo da Luz, Ariane dos Santos, José Becceneri, Haroldo de Campos Velho, Saulo Freitas, Manoel Gan, João de Mattos, Georg Grell
109-111
Eliana Klering, Denise Fontana, Rita Alves, Moacir Berlato
112-114
Alexandre Magalhães, Elson Galvão, Rita Feroni, Taciana Albuquerque
115-118
Erikson de Oliveira, Everson Dal Piva, Daniel Santos, Geovane Webler, Viviane Guerra
119-121
Evandro de Oliveira, Leonardo Neves, Leonardo José Aguiar, Graciela Fischer, Débora Regina Roberti, Geilson Costa, Osvaldo Moraes, José Maria da Costa
122-124
Cláudio Pellegrini, Bardo Bodmann
125-127
Everson Jonatha Gomes da Silva, Tiziano Tirabassi, Daniela Buske, Marco Túllio Menna Barreto de Vilhena
128-130
Cléo Quaresma Dias Junior, Leonardo Sá, Edson Marques Filho, Antonio Manzi, Ivonne Trebs, Jan Winderlich
131-133
Cristiane Venzke, Camila Costa, Rejane Pergher
134-137
Felipe Daniel Cristo Espindola, Ernani de Lima Nascimento
138-140
Daiane de Vargas Brondani, Otávio Costa Acevedo
141-143
Felipe Costa, Leandro Gonzales, Franciano Scremin Puhales, Giuliano Demarco, Luis Martins, Otávio Costa Acevedo
144-146
Fernando Augusto Silveira Armani, Nelson Luís da Costa Dias, Bianca Luhm Crivellaro, Tomás Luís Guimarães Chor
147-151
Francisca Dayane Carneiro Melo, Ruth Leão, Alexandre Araújo Costa, Danielle Kely Saraiva de Lima, Camylla Maria Narciso de Melo Chaves
152-154
Francisco Miranda, Cléo Quaresma Dias Junior, Cledenilson Souza, Leonardo Sá
155-157
Franco Degrazia, Gervásio Annes Degrazia, Marco Túllio Menna Barreto de Vilhena
158-160
Diego Aguiar, Raimundo Oliveira Junior, Raphael Tapajós, Wilderclay Bareto, Rodrigo da Silva, Troy Beldine
161-165
Gabriel Costa, Humberto da Rocha, Monica Queiroz, Hélber de Freitas
166-168
Dornelles Vissotto Junior, Nelson Luís Dias
169-171
Geovane Webler, Débora Regina Roberti, Adriano Battisti, Marcelo Diaz, Cláudio Teichrieb, Virnei Moreira
172-174
Gerson Almeida, João Bosco Leal Junior, Vinicius Couto, Stephan Borrmann
175-177
Daniel Schuch, Edson Marciotto, Gilberto Fisch, Ana Cristina Avelar
178-180
Adaiana Gomes da Silva, Gilberto Fisch
181-183
Gisele Cristina Rubert, Joel Rubert, Débora Regina Roberti
184-186
Diego Pedroso, Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Ernani de Lima Nascimento, Anderson Augusto Bier, Marcelo Bortoluzzi Diaz, Erikson Magno Gomes de Oliveira, Rosmeri Porfírio da Rocha, Tércio Ambrizzi
187-189
Giuliano Demarco, Franciano Scremin Puhales, Felipe Costa, Daniel Schuch, Amanda Faria, Ana Avelar, Gilberto Fisch, Otávio Costa Acevedo
190-192
Graciela Fischer, Leonardo Aguiar, Evandro de Oliveira, Renata Aguiar
193-195
Diana Maria Cancelli, Marcelo Chamecki, Nelson Luis Dias
196-198
Guilherme Goergen, Jônatan Dupont Tatsch, Marcelo Romero de Moraes
199-201
Guilherme Weymar, Bardo Bodmann, Marco Túllio Menna Barreto de Vilhena, Daniela Buske
202-205
Gervásio Annes Degrazia, Lidiane Buligon, Charles Rogério Paveglio Szinvelski, Lílian Piecha Moor
206-209
Gustavo Rasera, Vagner Anabor
210-212
Débora Regina Roberti, Douglas Carmo de Avila, Lucas Augusto Fagundes, Hans Rogério Zimmermann
213-215
Renata Ruiz, Haroldo de Campos Velho, Leandro Lessa, Andrea Charão
216-218
Dayana Queiroz de Camargo, Luís Fernandez, Cibele Ladeia, Bardo Bodmann
219-221
Danielson Neves, Rayana Araújo, José Aravéquia
222-226
Haroldo de Campos Velho, Renata Ruiz, Helaine Furtado, Eugênio Almeida, Adriano Petry, Phillipe Navaux, Nicolas Maillard, Guillermo Berri, Mario Bidegain, Obídio Rubio, Olivier Richard, Roberto Souto
227-230
Heloisa Musetti Ruivo, Haroldo Fraga de Campos Velho, Fernando Manuel Ramos, Gilvan Sampaio
231-234
Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Roberto Souto, Pedro Dias, Haroldo Fraga de Campos Velho, Heloisa Ruivo
235-238
Umberto Rizza, Mario Marcello Miglietta, Franciano Scremin Puhales, Silvana Maldaner, Gervasio Annes Degrazia
239-242
Daniel dos Santos, Pablo Oliveira, Antônio Manzi, Giuliano Demarco, Otávio Costa Acevedo
243-246
Daniel Caetano Santos, Ernani de Lima Nascimento
247-250
Janaína Carneiro, Débora Regina Roberti, Hans Rogério Zimermann, Marcelo Bortoluzzi Diaz, Osvaldo de Moraes
251-254
Janete Lira, Leandro Gonzales, Matheus Ferreira, Felipe Costa
255-258
Jéssica Gonçalves, Simone Erotildes Teleginski Ferraz
259-261
João Bosco Leal Junior, Cláudio Pellegrini, Gerson Almeida, Gilberto Fisch, Roberto Lyra, Rosiberto Salustiano da Silva Junior
262-265
Tamíres Zimmer, Marcos Corrêa Silveira, Virnei Silva Moreira, Débora Regina Roberti
266-269
Jonathan Amanajás, Samira Santos, Daniel Faro, Célia Braga
270-274
Thalyta Soares dos Santos, Allan Rodrigues Silva, Ana Carla dos Santos Gomes, Micejane da Silva Costa, Maytê Duarte Leal Coutinho, Aline Anderson de Castro
275-278
Jossana Ceolin Cera, Ânthony Paz Cardoso, Alencar Júnior Zanon, Nereu Augusto Streck, Gizelli Moiano de Paula, José Eduardo Minussi Wink, Gean Leonardo Richter, Thiago Schmitz Marques da Rocha
279-282
Theomar Neves, Gilberto Fisch, Sigfried Raasch
283-286
Juliana Bittencourt Gonçalves, Débora Regina Roberti, Andréa Timm, Gervásio Annes Degrazia
287-290
Julio Sena, Maria Pinheiro, Daniele Aimi, Débora Regina Roberti, Cláudio Teichrieb, Patrícia Feldhaus, Pablo Oliveira, Hans Rogério Zimermann
291-294
Leandro Gonzales, Matheus Ferreira, Felipe Costa, Franciano Scremin Puhales, Giuliano Demarco, Otávio Costa Acevedo
295-298
Jabert Diniz Júnior, Antônio Carlos Lôla da Costa, Manoel Roberval Pimentel Santos, Luiz Carlos Rabelo Vieira, Alex Antônio Ribeiro de Oliveira, Leidiane Leão de Oliveira
299-302
Leonardo Aguiar, José Costa, Débora Regina Roberti, Williams Ferreira, Claudio Teichrieb, Graciela Fischer, Evandro Oliveira, Osvaldo Morais
303-305
Lidiane Buligon, Gervásio Annes Degrazia, Charles Rogério Paveglio Szinvelski, Liliane Moor
306-308
Magaly Correia, Milla Costa, Alexsandra Barbosa Silva, Maria Regina da Silva Aragão, Jaqueline de Queiroz
309-312
Lilian Moor, Gervasio Annes Degrazia, Lidiane Buligon, Charles Rogério Paveglio Szinvelski, Otávio Costa Acevedo, Silvana Maldaner, Marco Túllio Menna Barreto de Vilhena
313-316
Maikel Gambetá Leite, Nisia Krusche
317-320
Marcelo Diaz, Débora Regina Roberti, Geovane Weber, Diego Pedroso
321-324
Fernanda Cezana, Elisa Goulart, Jamily Stocco, Artur Burgo, Lizandra Föeger, Reginaldo de Paula, Bianca Souza
325-330
Marcelo Sandin Dourado
331-334
Gregori de Moreira, Eduardo Landulfo, Lucas Vaz Peres, Glauber Mariano, Riad Bourayou
335-338
André Nunes, Prakki Satyamurty, Haroldo de Campos Velho, Maria Eugenia Welter
339-342
Luciana Cardoso Neta, Eliton Lima de Figueiredo, Vladair Morales de Oliveira, Eliane Grala Pereira Alves, Roseli Gueths Gomes
343-346
Natalia Tonti, María Gassmann, Mauro Covi, Claudio Pérez, Silvina Righetti
347-350
Ludmila Pochmann de Souza, Marcelo Felix Alonso, Jonas da Costa Carvalho, Gustavo Copstein Cuchiara
351-355
Marta Llopart, Nathalie Boiaski, Rosmeri da Rocha
356-358
Luiz Medeiros, Anderson Nedel
359-362
Maurício Oliveira, Diogo Custodio, Ernani Nascimento
363-366
Luiz Medeiros, David Fitzjarrald
367-369
Ana Carla Gomes, Allan Silva, Fernando Moreira da Silva, Micejane da Costa, Maitê Coutinho, Thalyta dos Santos
370-372
Tiziano Tirabassi, Cristina Mangia
373-375
Troy Patrick Beldini, Rodrigo da Silva, Fabíola Carolina Pereira Valente, David Fitzjarrald
376-381
Moacir Schmengler, Felipe Denardin Costa, Otávio Costa Acevedo
382-387
Isidro Ihadua, Roberto Lyra, Diogo Ramos, José Davi Moura
388-390
Vanessa Siqueira, Michelle Reboita, Lívia Dutra
391-395
Natanael Vieira de Sousa, João Bosco Leal Junior, Gerson Almeida, Vinicius Couto, Rafael Castelo Guedes Martins, Gilberto Fisch, Roberto Lyra
396-399
Vanessa de Arruda Souza, Rita de Cássia Marques Alves, Eliana Veleda Klering, Débora Regina Roberti
400-402
Nathalie Boiaski, Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Jônatan Tatsch
403-405
Naurinete de Jesus da Costa Barreto, David Mendes, Paulo Sergio Lucio
406-409
Nélia Kainara Cardoso, Ronald Souza, Alcimoni Comin
410-413
Veronika Brand, Carolyne Machado, Maurício Capucim, Leila Martins, Jorge Martins, Camila Homann
414-417
Nelson Mário Banga, Emerson Mariano da Silva, Alexandre Araújo Costa
418-421
Viliam Cardoso da Silveira, Daniela Buske, Régis Sperotto de Quadros, Jonas Carvalho
422-424
Nereu Streck, Michel da Silva, Hamilton Rosa, Lidiane Walter, Rômulo Benedetti, Cristiano de Carli, Andrea Charão, Elio Marcolin, Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Enio Marchesan
425-431
Virnei Moreira, Débora Regina Roberti, Andréa Timm, Geovane Webler, Gervásio Annes Degrazia
432-435
Newton Silva de Lima, Julio Tóta, Maurício José Alves Bolzan, Roseilson do Vale, Raoni Santana
436-439
Virnei Silva Moreira, Gervásio Annes Degrazia, Débora Regina Roberti, Silvana Maldaner
440-443
Nilzele de Vilhena Gomes Jesus, Magaly de Fátima Correia, Edmir dos Santos Jesus
444-447
Raianny Leite do Nascimento Wanderley, Humberto Ribeiro da Rocha, Osvaldo Cabral, Helber Freitas, Emília Brasilio, Jonathan Silva
448-451
Viviane Guerra, Virnei Moreira, Diego Pedroso, Débora Regina Roberti, Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Adriano Battisti
452-454
Otávio Costa Acevedo, Pablo Oliveira, Daniel Santos, Guilherme Silva, Luiz Eduardo Medeiros, Mario Quadro, Márcia Fuentes, Marcelo Bastos, Anderson Nedel
455-458
Wesley Teixeira, Henrique Camelo
459-462
Pablo Oliveira, Felipe Costa, Otavio Costa Acevedo
463-466
Paulo Iriart, Adaiana Silva, Gilberto Fisch
467-469
Raoni Santana, Júlio Tota, Rosa Maria dos Santos, Roseilson do Vale
470-475
Wilderclay Machado, Raphael Tapajós, Diego Aguiar, Rardiles Branches, Cintya Martins, Rodrigo da Silva
476-478
Paulo Roberto Pelufo Foster
479-482
Yoshiaki Sakagami, Pedro Alvim de Azevedo Santos, Reinaldo Haas, Júlio César Passos, Frederico de Freitas Taves
483-486
Raphael Tapajós, Wilderclay Machado, Diego Aguiar, Bruno Bota, Kenia Weidemann, Alírio Furtado Neto, Rodrigo da Silva, David Fitzjarrald
487-490
Vinícius Milanez Couto, Natanael Vieira de Sousa, João Bosco Verçosa Leal Junior
491-494
Samira de Azevedo Santos, Pollyanna Kelly de Oliveira Silva, Magaly de Fatima Correia, Maria Regina da Silva Aragão
495-497
Rayonil Carneiro, Marcos Moura, Vicente Silva, Aurilene Santos, Antônio Andrade
498-501
Rodrigo Martins Dorado, Umberto Rizza, Leonardo Barboza Trindade, Marcelo Romeiro de Moraes, Bardo Ermst Bodmann
502-505
Silvana Maldaner, Umberto Rizza, Gervásio Annes Degrazia, Anna Maria Sempreviva, Joel Rubert, Mario Marcello Miglietta
506-509
Ronabson Fernandes, Judith Hoelzemann
510-513
Reginaldo Paula, Jamily Stocco, Lizandra Föeger, Fernanda Cezana, Elisa Goulart, Marcos Gomes
514-519
Domenico Anfossi, Silvana Maldaner, Luca Mortarini, Umberto Rizza, Gervásio Annes Degrazia, Marcello Mario Miglietta
520-523
Rose Ane Pereira de Freitas, Ronald Buss de Souza
524-528
Roseilson do Vale, Raoni Santana, Newton Lima, Júlio Tota
529-533
Silvia Beatriz Alves Rolim, Marilei Bender Xavier, Gervásio Annes Degrazia, Lilian Piecha Moor, Waterloo Pereira Filho
534-537
Renato Ramos da Silva, Reinaldo Haas
538-541
Rute Ferreira, Arcilan Assireu
542-545
Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Andrea de Oliveira Cardoso, Caluan Rodrigues Capozzoli
546-549
Stefan Aiko Wolff, Ivonne Trebs, Antonio Ocimar Manzi, Leonardo Deane de Abreu Sá
550-553
Rita Feroni, Elson Galvão, Alexandre Santiago, Taciana Albuquerque
554-557
Stephanie Zucoloto, João Queiroz, Reginaldo de Paula, Fernanda Cezana, Elisa Goulart, Marcos Gomes
558-563
Roberto Magnago, Gilberto Fisch, Bianca Fortes, Paloma Oliveira, Patrícia Nogueira
564-568
Rodrigo da Silva Pereira, André Becker Nunes
569-572
Sullyandro Oliveira Guimarães, Alexandre Araújo Costa, Domingo Cassain Sales, Francisco das Chagas Vasconcelos Júnior
573-576
Ana Flávia Conceição, Caroline Wikuats, Maurício Capucim, Leila Martins, Jorge Martins, Veronika Brand
577-580
Simone Erotildes Teleginski Ferraz, Roberto Souto, Pedro Dias, Haroldo Fraga de Campos Velho, Heloisa Ruivo
581-584
Thomas Kaufmann, Gilberto Fisch
585-588
Daniele Aimi, Luiz Medeiros, Julio Sena, Débora Regina Roberti
589-592
Morgana Vaz da Silva, Luciana Cardoso Neta
593-595
Jorge Luiz Soares Costa, Leonardo Deane de Abreu Sá
596-598
Flávia Venturini Rosso, Nathalie Tissot Boiaski, Simone Erotildes Teleginski Ferraz
599-602
Elisângela Finotti, Daniel Caetano Santos
603-607