Vol 37, No 2 (2015)

Table of Contents

Statistics

Saeid Tahmasebi, Ali Akbar Jafari
183-193

Physics

Vinícius Marcio Rodrigues Pereira, Denilton Carlos Gaio, Iramaia Jorge Cabral de Paulo, Leone Francisco Amorim Curado, José de Souza Nogueira
194-199
Vladimir Stolzenberg Torres, Felipe Todeschini, Mariana Freitas Farias
200-211
Keilor da Rosa Dorneles, Bruna Canabarro Pozzebon, Luciana Zago Ethur, André Ricardo Zeist
212-217
Anderson Guzzi, Jussyleny Maria do Nascimento Castro, Raimundo Nonato Cornelio Martins Junior, Reginaldo José Donatelli, Leonardo Moura dos Santos Soares, Guilherme José Bolzani de Campos Ferreira
218-229
Paulo Roberto Alves Nunes, Kennia Brum Doncato, Giselle Xavier Perazzo, Franko Teloken
230-240
Eduardo Henrique Costa Rodrigues, Larissa Nascimento Barreto, Maria Marlúcia Ferreira Correia, Maria Raimunda Chagas Silva
241-252
Ana Carolina Brasileiro Melo, Frede Lima Araujo, Joaquim Evando Freire, Petrônio Emanuel Timbó Braga
253-260
Raquel Piletti, Camila Machado Oliveira, Glaucea Warmeling Duarte, Camila Gaspodini Tachinski, Jair Fiori Junior, Claus Tröger Pich, Elídio Angioletto, Josiane Maria Muneron Mello, Jacir Dal Magro, Humberto Gracher Riella, Marcio Antônio Fiori
261-265
Luiz Everson da Silva, Diomar Augusto de Quadros, Alzino José Maria Neto
266-276
Maria Assunta Busato, Jaqueline Vitorello, Junir Antonio Lutinski, Jacir Dal Magro, Jaqueline Scapinello
277-282

Education

Renati Fronza Chitolina, Neusa Maria John Scheid
283-289
Marco Aurélio Alvarenga Monteiro, Isabel Cristina de Castro Monteiro
290-300
Míriam dos Santos Meira, Leonan Guerra, Cristiane Köhler Carpilovsky, Raquel Ruppenthal, Kélen de Barcelos Astarita, Maria Rosa Chitolina Schetinger
301-311

Meteorology

Vanessa Rakel de Moraes Dias, Marcelo de Carvalho Alves, Luciana Sanches
312-320
Marilei Bender Xavier, Sílvia Beatriz Alves Rolim, Gervásio Annes Degrazia, Waterloo Pereira Filho
321-330
Diogo Monteiro Maria, Cláudia Rejane Jacondino de Campos, Luciana Barros Pinto
331-344
Phylippe Gomes de Lima Santos, Ricardo Luis Teles de Carvalho, Adeildo Cabral da Silva
345-355
Jéssica Melo Mintegui, Franciano Scremin Puhales, Ernani de Lima Nascimento, Taciana Menezes Weber, Gabriele Golart Silva, Vagner Anabor, Everson Dal Piva, Gilsania de Souza Cruz
356-367

Chemistry

Cristiane Inês Musa, Bárbara Weber, Helen Cristina Gonzatti, Cecília Brasil Biguelini, Claucia Fernanda Volken de Souza, Eniz Conceição Oliveira
368-373
Magale Karine Diel Rambo, Luana Priscilla Rodrigues Macêdo, Marcleane Mendes da Silva, Michele Cristiane Diel Rambo
374-380
Claudine Gonçalves Rocha, Silvia Cristina Heredia Vieira, Yzel Suarez Rondon, Claudia Andrea Lima Cardoso
381-390
Bruna dos Reis Monteiro, Sandro José de Andrade
391-400
Sérgio Thode Filho, Thuanny Moraes de Almeida, Cintia Patrícia Santos da Paixão, Monica Regina da Costa Marques, Elmo Rodrigues da Silva
401-404