Vol 20, No 1 (2016)

JAN-ABR 2016

Table of Contents

ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

Janaína Balk Brandão, Ricardo Aimone Contreira, Leonardo Marques Caires
01-15
Ayslann Todayochy Siqueira de Andrade, Roselene Lucena Alcântara
16-31
Maurício Kunz, Bruno Macali da Luz, Alcindo Neckel, Luciano Faustinoni
32-39
Alzeir Machado Rodrigues, Jones Baroni Ferreira de Menezes, Maria Virlene de Araujo Rodrigues, Môngolla Keyla Freitas de Abreu
40-49
Shaiane Caroline Kochhann, Ana Elizabeth Moiseichyk, Maíra Nunes Piveta, Sandra Leonara Obregon
50-61
Alex Sandro Baucke, Patrícia Hüther Zambão, Maria Pilar Serbent
62-72
Marcondes Viana Silva, Maria Celeste Passos Silva Nascimento, Jussimara Barros de Oliveira, Gabrielle Cardoso Reis Fontan
73-85
Douglas Royer, Frederico Fonseca da Silva, Estanislau Gonçalves Jovtei
86-96
Beatriz Simões Valente, Eduardo Gonçalves Xavier, Júlia Martins Rodrigues, Taís Helena Kivel
97-104
Simone Colvara Alves, Fernanda Medeiros Gonçalves, Edson Plá Monterosso, Marcos Vinicius Godecke
105-114
José Vivaldo Machado Fernandes Júnior, Napiê Galvê Araújo Silva
115-124
Napiê Galvê Araujo Silva, Napie Galve Araujo SILVA
125-135
Aline Giseli Martim, Bruno Luiz Domingos de Angelis, Generoso de Angelis Neto, Frederico Fonseca da Silva
136-147
Joelma Leopoldino Aguirre, Vilma Aparecida de Moraes Nogueira, Paulinho Rene Stefanello, Alexandre Machado Fernandes, Frederico Fonseca da Silva
148-161
Nelson Felipe de Albuquerque Lins Neto, Paulo Roberto Pires de Souza, Álefe Lopes Viana, Maikel Lamego Guimarães Mari, Suzana Helen da Silva Medeiros
162-173
Lidiane Andrade Fonseca Da Paz, Láylla Cristhine de A. Costa, Matheus Oliveira de Paula, Wagner Junio Duarte de Almeida, Fernando A. da S. Fernandes
174-180
Beatriz Simões Valente, Eduardo Gonçalves Xavier
181-186
Thiago Eliandro de Oliveira Gomes, Flaviani Souto Bolzan Medeiros, Natane de Cassia Leivas de Medeiros, Ana Paula do Amaral Adamy
187-199
João Karlos Locastro, Bruno Luiz Domingos De Angelis
200-210
SALOMAO BRANDI DA SILVA, CRISTINA APARECIDA GOMES NASSAR
211-232
Jackeline Karsten Kirinus, Matheus Benedetti, Willian Pavlik, Gustavo Vinicius Taffarel, Camila de Oliveira Belmonte, Andrea Cristina Dörr
233-240
Pedro Daniel da Cunha Kemerich, Carlos Eduardo Balestrin Flores, Willian Fernando de Borba, Rafael Borth da Silveira, Jacson Rodrigues França, Natalie Levandoski
241-247

ENVIRONMENTAL EDUCATION

Élen Gomes Eno, Renata Raimundo Luna, Renato Abreu Lima
248-253
Maritê de Oliveira, Liziany Muller Medeiros, Ana Cristina da Fonseca Ziegler, Andreia Lucimar Silva de Lima, Juliana Santos da Silva
254-265
Arismar Manéia
274-282
Thiago F. Beltrame, Alex F. Beltrame, Andressa Lhamby, Victor K. Pires
283-294
Adriano Erik Reinaldo de Morais, Plinio Tavares Barbosa, Leonardo Alcântara Alves
295-305
Solange Maria Loureiro, Vera Lúcia Duarte do Valle Pereira, Waldemar Pacheco Junior
306-324
Cicero Urbanetto Nogueira, Helena Maria Camilo de Moraes Nogueira, Antonio Luiz Fantinel, Sérgio Luiz Jahn, Richard Alberto Rodríguez Padrón
325-333
Linnik Israel Lima Teixeira, José Carlos Lázaro Silva Filho, Fernanda Rosalina da Silva Meireles
334-350
Thiago Favarini Beltrame, Andressa Rocha Lhamby, Alex Beltrame
351-362
Pedro Silvino Pereira, Andréia Matos Brito Pereira, Cícero Luciano Ferreira de Castro
363-371

ENVIRONMENTAL THECNOLOGY

Thomas Schroder, Rudiney Soares Pereira, Anna Paula Lora Zimmermann, Cristina Gouvea Redin, Marciane Danniela Fleck, Leonardo Mortari Machado, Nájila Souza Rocha
372-380
Renato Abreu Lima, Ana Cristina Silva
381-388
Daniel Lucas Costa Rodrigues, Marcelo Peske Hartwig, Michel David Gerber
389-397
Lilian Gonçalves Mariano, André Somavilla, Amanda Grassmann da Silveira, Adriana Tourinho Salamoni
398−404
Layara de Paula Sousa Santos, Thiago Augusto Mendes, Gustavo Rodrigues de Oliveira Abreu, Agenor Sousa Santos Neto, Valéria de Sousa Leitão
405-416
Douglas Stefanello Facco, Ana Caroline Paim Benedetti, Waterloo Pereira Filho, Eduardo André Kaiser, Janderlei Velasque Dal Osto
417−426
Alcindo Neckel, Emanuelle Goellner, Tauana Bertoldi
427-437
Monik Compagnoni Martins, Tânea Maria Bisognin Garlet
438−448
Andressa Jenifer Rubio, Rosângela Bergamasco, Natália Ueda Yamaguchi
450−455
Sâmique Kyene de Carvalho Araujo, Diego Rodrigues de Oliveira, Tiago José da Silva, Juliana Cortez Barbosa, Maristela Gava
456-463
Bruna Nascimento de Vasconcellos Schiavo, Ângela Maria Klein Hentz, Ana Paula Dalla Corte, Carlos Roberto Sanquetta
464-474
Aline Giseli Martim, Bruno Luiz Domingos de Angelis, Generoso de Angelis Neto, Frederico Fonseca da Silva
475-486
João Paulo Gama de Oliveira, Luana Celeste Silva, Fernando A. da S. Fernandes, Lidiane A. F. da Paz
487−496
Mariane Cásseres Souza, Andrea Vargas, Gislaine Gabriele Saueressig, Juliane Luchese, Jéssica Mariella Bauer, Cláudia Viviane Viegas
497- 514
Eliane Pereira dos Santos, Mariele Fioreze, Marco Eliandro Benatti
515- 523
Alexandre da Silveira Camponogara, Gislayne Alves Oliveira, Jordana Georgin, Ana Lúcia Denardin da Rosa
524-532
Michael Bruno Oliveira de Lima, Ednilson Viana
533-551
Rubens Neves e Silva, Daniel Dantas Moreira Gomes, Carlos Eduardo Santos de Lima, Mauricio Costa Goldfarb
552−565
Joana Duarte Madalena, Suliani Rover, Denize Minatti Ferreira, Luiz Felipe Ferreira
566-579
Tábata Aline Bublitz
580−591
Renato Abreu Lima, Fernanda Bay-Hurtado, Dionatas Ulises de Oliveira Meneguetti, João Bezerra Facundo, Júlio Sancho Linhares Teixeira Militão, Najla Benevides Matos, Valdir Alves Facundo
592-603